Jsou to vaše společnice. Možná na ně hrajete každý den. Jakou péči jim věnujete?

Přestože jsou mísy vyrobeny z kovu, jsou velmi křehké. Vždy byste je měli chránit před pádem na zem či údery tvrdým předmětem. Vždy byste měli mísy pokládat na měkkou podložku, a to nejen při hře.

 

Čištění

Čištění mís nikdy neprovádějte smirkovým papírem. Můžete tím změnit zvuk mísy a poničit její vzhled. Mnohem lépe vám poslouží měkký hadřík a třeba čistidlo na šperky. Úspěšně můžete čistit pastou na bronz či mosaz např. Sitolem. Mísu pak ještě pečlivě opláchněte čistou vodou – zvláště pokud budete mísu používat na energetizaci vody. Nechceme z ní cítit čistidlo.

Tradičně se mísy čistí směsí dřevěného popela a citronové šťávy nebo octa. Popel před použitím přesejte. Mícháme cca v poměru 1:1. Po vyčištění jemným hadříkem, mísu opláchněte čistou vodou a vysušte.

Na tmavé mísy používám místo octa či citronu sójovou omáčku. Ostatní postup je stejný jako v předchozím případě.

Pokud mísu používáte na kurzech či jinde ve více lidech, je vhodné ji po skončení otřít lihem či jednorázovými desinfekčními ubrousky (bez přídavku krému).

Používáte-li mísu v chlorované vodě nebo ji vodou plníte, vždy byste ji měli nakonec opláchnout a vysušit měkkým hadříkem či ručníkem.

 

Energetické čištění

Tibetské mísy se energeticky čistí samy. Naopak je můžete použít k čištění a nabíjení předmětů či prostor. Pokud ji přesto chcete čistit, např. při změně majitele, používá se dým z vykuřování.

 

Skladování

Přestože poslech tibetských mís uklidňuje a zlepšuje spánek, senzitivní jedinci by neměli tibetské mísy přechovávat v ložnici. Mohli by mít problémy se spaním. Mísy jsou nástroj se silnými vibracemi a její umístění v blízkosti postele na vás a váš spánek může působit rušivě.

Při skladování do sebe nevkládejte příliš mnoho mís – kvůli jejich velké hmotnosti. Pokud mísy vkládáte do sebe, vždy mezi ně dejte kroužky, polštářky nebo alespoň froté ručník.

Mísy vždy skladujte v suchém prostředí a pokojové teplotě. Ve vlhku se na míse tvoří většinou zelená patina – záleží na kombinaci materiálů, z nichž je mísa vyrobena.

 

Přeprava

Mísy můžeme vkládat do sebe. I tady platí, že vždy mezi ně dáváme kroužky, polštářky nebo froté ručník. Prodávají se i speciální polstrované tašky. Ale dá se použít i kufr či taška s kolečky, pokud je dostatečně vystelete, abyste své mísy ochránili před nárazy.

 

Ing. Klára Dvořáková

Ing. Klára Dvořáková

Jsem inspirátorka a lektorka s tibetskou zpívající mísou. Tibetské zpívající mísy mi vstoupily do života před šesti lety. Vydala jsem se na cestu objevování a učila se od lektorů z Čech, Evropy, z Indie, Nepálu a Ameriky. Seznam absolvovaných kurzů najdete zde >>

Naprostá většina je zahraničních. Překvapilo mne, jak málo materiálů je v ČR k dispozici a rozhodla se to změnit.

Jsem autorkou autoterapie tibetskou mísou MySelf Massage©, e-booků a videí o tibetských mísách. Najdete je zde >> . Učím, jak pečovat s tibetskou mísou o druhé >>

Na tibetských mísách oceňuji, že s nimi může pracovat kdokoliv – nemusíte v cokoliv věřit. Je jen na vás, jestli překročíte zákony fyziky nebo ne. Mísy pomáhají všem.

Ráda bych vám ukázala, jak tibetská mísa může obohatit i váš život a co všechno s ní dokážete sami pro sebe, nebo pro druhé udělat…