Covid, advent, domácí výuka, práce, je toho moc a už zkrátka nemůžete. Je čas zatáhnout za záchrannou brzdu. Přišel čas něco vypustit a najít si čas na sebe. Můžete začít třeba s pěti „S“.

1. Spánek

Pořádně si odpočinout je základ. To vám řekne každý. Bohužel v dnešní době má hodně lidí problémy se spánkem. Hlavou se jim místo toho honí starosti a seznamy toho, co musí všechno udělat a zařídit. Někdy se přidává až panický strach z budoucnosti. Co s tím?

  • Dejte si k posteli blok a tužku – kdykoliv vás napadne věc, kterou je třeba zařídit, napište ji do bloku. Pomáhá to vyčistit hlavu před spánkem. Odložíte ji na papír – propustíte ji.
  • Před spaním si můžete dát bylinkový čaj, kozlík nebo si vzít bylinnou tabletku stravy či melatonin.
  • Výborně funguje trik mariňáků. Zavřete oči a začněte vědomě uvolňovat svaly. Nejdříve v obličeji – tváře, obočí, ústa, tváře, dále pak krk ramena, ruce, hrudník, břicho, obě nohy. Až se uvolníte představte si, že ležíte v loďce a houpete se na vodě, nebo můžete být v houpačce na zahradě. Vojáci tuto techniku cvičí, aby dokázali usnout doslova na povel.
  • Existuje i mnoho dechových cvičení – např. 4-7-8 (4 vteřiny nadechujeme, 7 zadržujeme dech a 8 sec. vydechujeme, celé několikrát opakujeme). Je třeba se plně soustředit na dýchání. Mysl se uklidní a přijde spánek.
  • Se strachem se bojuje obtížně – je nehmotný, nekonkrétní, a přesto umí pořádně potrápit. Zkuste techniku – „Co se může stát nejhoršího?“ Zbavíte se tak toho nejistého a konkrétní obavě se čelí mnohem lépe.

Ne nadarmo jistý dalajláma řekl: „Má-li problém řešení, nemá smysl dělat si starosti. Pokud řešení nemá, starosti nepomohou…“

Mé kamarádce zase světčí technika: „Jsem na tom mnohem lépe než…“ (a vybere někoho ze svého okolí, kdo nemá to štěstí, aby byl zdravý, měl co jíst nebo kde bydlet).

2. Samota

Velice často opomíjené „S“. Samota není nic špatného. Naopak. Je ale nezbytnou součástí psychohygieny. Já chodím sama na procházky do lesa, ale znám ženy, které raději vyrazí do parku, posilovny, na kolo, do obchoďáku či na rušné náměstí ve městě. Nejvíce mě dostala žena, která se mi svěřila, „že takový luxus si fakt nemůže dovolit“. Když je jí nejhůř, zavře se do auta a začne řvát. Hodně nahlas od plic. Vykřičí tak ze sebe během pár minut všechen přetlak a stane se znovu milující matkou svých čtyř dětí.;)

3. Strava

Má velký vliv na to, jak se cítíme i na to, jaké máme sebevědomí. Některá jídla dokonce přímo bojují s depresí obsahem hořčíku, vitamínů B3, C, omega-3 nenasycených kyselin. Pozor na cukry – výkyvy krevního cukru mohou naši mysl dost potrápit depresí nebo splínem.

4. Sex

Nepodceňovat.;) Člověk potřebuje blízkost, dotek, intimitu. Jedno objetí udělá více než tisíc slov. Nemáte na to náladu? Zkuste to samy – bez partnera. Orgasmus vyplavuje endorfiny a uvolňuje mysl. Při orgasmu se ženám deaktivuje centrum strachu a úzkosti – amygdala. Přestáváme cokoliv řešit a relaxujeme. Svět je krásný!

5. Sport

Dobrá fyzická kondice je fajn vždycky. Je to ale i další možnost, jak se uvolnit a zbavit se přetlaku. V dnešní době navíc roste význam jejího vlivu na imunitu a optimistickou mysl.  Pokud máte ten svůj oblíbený – super! Pokud ne, zkuste alespoň tu procházku. Když půjdete sama, spojíte dvě S dohromady.;)

+R jako Relax

Za sebe bych k těmto pěti S přidala ještě jedno R jako Relax. Mohla bych ji sice schovat pod bod Samota nebo Spánek, ale myslím, že si zaslouží samostatný bod. Ať chceme nebo ne, je třeba si odpočinout, i když vaší oblíbenou technikou není sex ani sport????. Můžete zkusit meditaci, hraní na tibetskou mísu, zpěv, automatickou kresbu, čtení nebo cokoliv, co vás nabíjí…  Stačí pár minut a je na světě lépe.

Na závěr si dovolím svůj oblíbený citát: „Nemohl si nabrousit kosu, protože musel sekat…“

Víte, co tím chci říct?;) Když si najdete čas na nabroušení kosy (na odpočinek/na sebe), půjde vám vše ostatní lépe a dost možná také rychleji a s menší námahou.

Ing. Klára Dvořáková

Ing. Klára Dvořáková

Jsem lektorka a inspirátorka s tibetskou zpívající mísou.

Tibetské zpívající mísy mi vstoupily do života v říjnu 2016. Byla to láska na první poslech. Vydala jsem se na cestu objevování a učila se od lektorů z Čech, Evropy, z Indie, Nepálu a Ameriky (seznam konkrétních kurzů je na mém webu na stránce O mně >>).

Naprostá většina je zahraničních. Překvapilo a zklamalo mě, jak málo materiálů je v ČR k dispozici a rozhodla se to změnit. Natáčím videa, píšu e-booky, články, pořádám kurzy >>> a workshopy. Učím, jak pečovat s tibetskou mísou o sebe i o druhé.

Jsem autorkou online kurzu autoterapie tibetskou mísou MySelf Massage©, kde se s tibetskou mísou opečujete od hlavy k patě nebo obráceně. Učím také profesionály >>>, jak mísy zařadit do jejich terapií, rozšířit nabídku pro klienty a odlišit se tak od konkurence.

Na tibetských mísách oceňuji, že s nimi může pracovat kdokoliv – nemusíte v cokoliv věřit. Je jen na vás, jestli překročíte zákony fyziky nebo ne. Pokaždé to bude jízda.