Zpěv tibetských mís může otevřít čakry, sladit meridiány a provádět hojení na všech úrovních. Existuje mnoho výkladů, jak čakry fungují. Jaké jsou jejich významy, přiřazují se jim barvy a jednotlivé tóny a frekvence.

Představme si čakry jako energetická centra na našem těle. Tato centra jsou mezi sebou provázána. Pokud je jedno oslabeno, trpí tím celé tělo. Proto je třeba udržovat celý systém v rovnováze.

Pokud začnete vyhledávat informace ohledně spojení tibetských mís a čaker, brzy zjistíte, že jednotlivé tóny jsou přiřazeny konkrétním čakrám. Pro jejich léčení byste tudíž potřebovali celou oktávu. Dobrá zpráva je, že to není pravda. Jednak každá kovová tibetská mísa vydává více než jeden jediný tón a hlavně to není to jediné, co přináší. Jsou to také vibrace. A pokud mísu rozezníváte na těle (provádíte masáž tibetskou mísou), stačí vám miska jedna jediná.

Pro vaši zajímavost – v ajurvédské medicíně jsou tóny přiřazené od C ke kořeni a H(B) přísluší čakře korunní.

C = kořenová čakra
D = sakrální čakra
E = Solar Plexus
F = srdeční čakra
G = krční čakra
A = třetí oko
H (B) = korunní čakra

Ale je to jen jeden výklad. Podle tibetských tradic jsou čakry přiřazeny jinak:

F = Kořenová čakra
C = Sakrální čakra
G = Solar Plexus
D = Srdeční čakra
A = Krční čakra
E = Třetí oko
B = Korunní čakra

A která varianta je tedy lepší?

Těžko říci. Sledujte své tělo. Když hrajete na mísu, reaguje. Můžete cítit mravenčení, šimrání, lechtání, husinu, ježení chloupků v konkrétních místech. A navíc, důležitější, než tón přiřazený čakře, je vnitřní záměr, který přes misku pošlete. Právě ten přináší změnu. A i když máte jen jednu misku, můžete při masáži odhalit změny a slabá místa – miska zní jinak, nebo nám nejde v daném místě rozeznít vůbec a je třeba to zkoušet opakovaně. Přesně taková místa je třeba posílit. Sebesilnější řetěz je jen tak silný jako jeho nejslabší část… 

Jak podpořit každou z čaker, jak do nich zpívat a tím ještě více podpořit práci misky, vám ukážu v kurzu MySelf Massage nebo ve stejnojmenném e-booku.

Ing. Klára Dvořáková

Ing. Klára Dvořáková

Jsem lektorka a inspirátorka s tibetskou zpívající mísou.

Tibetské zpívající mísy mi vstoupily do života v říjnu 2016. Byla to láska na první poslech. Vydala jsem se na cestu objevování a učila se od lektorů z Čech, Evropy, z Indie, Nepálu a Ameriky (seznam konkrétních kurzů je na mém webu na stránce O mně >>).

Naprostá většina je zahraničních. Překvapilo a zklamalo mě, jak málo materiálů je v ČR k dispozici a rozhodla se to změnit. Natáčím videa, píšu e-booky, články, pořádám kurzy >>> a workshopy. Učím, jak pečovat s tibetskou mísou o sebe i o druhé.

Jsem autorkou online kurzu autoterapie tibetskou mísou MySelf Massage©, kde se s tibetskou mísou opečujete od hlavy k patě nebo obráceně. Učím také profesionály >>>, jak mísy zařadit do jejich terapií, rozšířit nabídku pro klienty a odlišit se tak od konkurence.

Na tibetských mísách oceňuji, že s nimi může pracovat kdokoliv – nemusíte v cokoliv věřit. Je jen na vás, jestli překročíte zákony fyziky nebo ne. Pokaždé to bude jízda.