Existuje tolik mís a vy netušíte, která je pro vás ta pravá? Rozhodně nákup neuspěchejte. Miska s vámi bude dlouhá léta a většinou se nejedná o malou investici.

Existuje spousta způsobů, jak si vybrat svoji první mísu. Ideálně byste si ji měli sami rozeznít, protože jedna mísa může měnit zvuk, podle toho, kdo na ni hraje… Dokonce záleží i na tom, jakou máte zrovna náladu a jestli se míse chce s vámi pracovat.;)

Výběr intuicí

Říká se, že mísu si nevybíráte vy, ale ona vás. Je to ta první, která vám padne do oka v místnosti plné mís. Sice vyzkoušíte dalších dvacet, ale pak se k té první stejně vrátíte…

Pokud nakupujete v eshopu, prostě se vám bude líbit… Jestliže máte štěstí a eshop má u nabízených mís i nahraný záznam zvuku (já bych bez toho mísu nekoupila), můžete zjistit, jestli to tak skutečně je.

Zní to příliš tajemně? Neuvěřitelně? Nezodpovědně? Pak na to můžete jít i jinak… Prakticky.

Vybíráme podle účelu

 • Chci na misku „jen“ hrát? Vybírejte podle toho, jak vám zní.
 • Chci s ní meditovat? Měla by vás uklidňovat. Patrně budete volit misky v nižších frekvencích (vysoké naopak povzbuzují). Případně můžete cítit změny na těle už jen při hraní. Běhá vám mráz po zádech? Šimrání v podbřišku nebo u srdce? Cítíte se radostní? Pak je to ta, kterou potřebujete.
 • Budete s miskou masírovat? Pak nemůžete volit malou misku, ale tu s průměrem alespoň 21 cm.
 • Dělat zvukové koupele? Tak to potřebujete misek víc – nejlépe celou oktávu.
 • Má mě probouzet nebo uklidňovat? Vysoké tóny nabíjejí energií a radostí, nižší uzemňují a nastavují stav klidu a rozjímání.
 • Chci ji vozit všude s sebou? Na přepravu jsou mnohem praktičtější mísy kovové než křišťálové.
 • Budou na ni hrát i děti? Tady záleží na věku dítěte. Ale pokud máte dojem, že to vyřešíte malou miskou, vězte, že malé misky se rozeznívají obtížněji než ty velké. Snesete vysoké tóny, které většinou vydávají? U velké mísy pozor, aby ji dítě uneslo…
 • Nebo je to jen doplněk na poličku v pokoji a očekáváte, že bude hlavně krásná? Pak vám patrně stačí strojově vyráběná mísa s hezkým obrázkem, ale věřte, že by to byla opravdu škoda.

Mísa ale nemusí být jen kovová…

Kovovou vyberte, pokud

 • Máte rádi vrstevnatý zvuk (nevydává jen jeden tón, i když jeden je hlavní),
 • Chcete jen jednu misku, a přesto ji používat k léčbě všech čaker
 • Má být téměř nerozbitná (pokud vám upadne, může i kovová mísa prasknout)
 • Chcete přenášet vibrace do vašeho těla nebo do vody
 • Chcete mísy nahřívat

 

Video jak vybrat tibetskou mísu

Video jak vybrat tibetskou mísu

Jak na výběr tibetské mísy

První volbou bude, zda si chcete pořídit strojově obráběnou mísu nebo ručně tepanou. Ta první je levnější, zní v jednom tónu, bývá hodně zdobená, méně vibruje a neudrží tón tak dlouho jako ručně tepaná mísa. Dost často bývá prodávána jako suvenýr. Ručně tepaná mísa vibruje mnohem více a déle.

Bez ohledu na řečené, malé misky se hůře rozeznívají než velké mísy. Pro menší mísy se proto používá dřevěná palička, pro větší palička potažená kůží. Obě můžete rozeznít úderem plstěné paličky. Ty menší znatelně méně vibrují a vydávají vyšší tóny. Jsou lehčí např. pro přenos nebo si je můžete vzít s dětmi do vany.

Střední misky 17 – 22 cm. Jsou všestranné. Zvuk má více vrstev, dají se používat pro meditace. Mnohem více vibrují a vibrace předávají do těla.

Velké mísy – mívají hluboký zvuk, jsou těžké a náročné na přepravu. Dají se používat jak k meditacím, jak např. ke koupeli nohou.

Cena

Kovové – cena vychází z ceny kovu – zvonoviny (slitina mědi a cínu), před Covidem byla cena od 2 Kč za gram, dnes je na dvojnásobku. Mohou za to rostoucí ceny kovů i dopravy.

Mnoho obchodů ovšem navyšuje cenu dle místa původu, stáří mísy (čím starší, tím lepší), kvality zpracování a zdobení… A svoji roli hraje příběh. Nejznámější je ten o sedmi kovech, ale je i mnoho jiných, podle toho, komu mísa patřila v minulosti či kterým klášterem prošla.

Ceny malých misek se pohybují od 1500 Kč za ručně tepanou misku, strojově vyráběná miska stojí méně. Opravdu velké mísy stojí i dvacet tisíc a více. Oktávový set (8 mís) stojí 45 – 50 tisíc.

Křišťálovou volte, pokud

 • Preferujete jeden hlasitý, rezonující tón
 • Budete hrát hlavně doma, nebo investujete do profesionálních obalů
 • Počítáte s tím, že se může uštípnout nebo rozbít
 • Podle tónů přesně cílit na čakry
 • Chcete mísu o přesné frekvenci (např. 432 Hz, 420 Hz, OM – 136,10 Hz…)
 • Chcete mísu používat na nabíjení vody či olejů

Výběr křišťálové mísy

Menší misky mají vysoké tóny, větší hlubší. I tady platí, čím větší, tím těžší a dražší. Základní miska má kolem 20 cm. Její zvuk však dokáže naplnit celou místnost.

Pokud si budete pořizovat nové misky do sady, dejte pozor, aby pasovaly do sebe. Usnadní vám to skladování i přepravu. Celá sada vám umožňuje plnohodnotné léčení čaker, hru písní či manter a koncertování.

Křišťálové mísy mohou být hladké nebo různě zdrsněné. Mohou být i barevné nebo s LED světlem. Může být čistě křišťálová nebo s příměsí drahých kovů či minerálů a drahokamů. Cena se tím ovšem několikrát znásobí.

Cena

Cena se liší podle výrobce. Nejmenší misku pořídíte za tři tisíce a víc. Celý set stojí přes čtyřicet tisíc. Nezapomeňte ale, že budete potřebovat ještě obal na mísu a paličky. Kroužek bývá v ceně. Pokud chcete, můžete si objednat i mísu na míru, kdy vám do křišťálu zapracují váš oblíbený kámen nebo zlato, stříbro či jiné. Tyto mísy jsou ale za mnohem vyšší ceny.

První nákup mísy – závěr

Víte, že chcete konkrétní mísu. Načetli jste si o tom spoustu literatury a víte přesně, co potřebujete. Znáte účel, velikost, tón, vzhled (zdobená, hladká, lesklá, barevná…), materiál (křišťálová, kovová), zpracování (ruční, strojové)…

Jste tedy připraveni. Vydejte se do obchodu a kupte si ji! Vybrat si první tibetskou mísu by měl být především krásný zážitek, který si užijete. Je dobré si odpovědět na otázky, které zazněly výše, ale i tak dejte především na svoji intuici…

Kde mísu koupit?

 • Online obchody, kde mají nahrávky zvuku mís
 • Meditační centra
 • Studia jógy
 • Obchody s hudebními nástroji
 • Obchody, které se specializují na produkty „nového věku“/ezoteriku

Ať se vám hra na mísy líbí.<3

Máte už svoji mísu a nevíte, jak ji rozezpívat?

 

Klára Dvořáková
Klára Dvořáková

Jsem terapeutka a inspirátorka s tibetskou zpívající mísou. Tibetské zpívající mísy mi vstoupily do života před šesti lety. Vydala jsem se na cestu objevování a učila se od lektorů z Čech, Evropy, z Indie, Nepálu a Ameriky. Překvapilo mne, jak málo materiálů je v ČR k dispozici a rozhodla se to změnit.

Jsem autorkou autoterapie tibetskou mísou MySelf Massage©, e-booků a videí o tibetských mísách. Najdete je zde >> .

Na tibetských mísách oceňuji, že s nimi může pracovat kdokoliv – nemusíte v cokoliv věřit. Je jen na vás, jestli překročíte zákony fyziky nebo ne. Mísy pomáhají všem.

Ráda bych vám ukázala, jak tibetská mísa může obohatit i váš život a co všechno s ní dokážete sami pro sebe, nebo pro druhé. udělat..